USA – az 1929-33-as világgazdasági válság polarizálta a világot (két szemben álló táborra osztotta) --- az USA visszatért az izolacionista politikához (elszigetelődött Európától – belső problémáira koncentrál) – az USA biztonsága lett a fontos. De többpólusú politikát folytatott: diplomáciai kapcsolatokat létesített Moszkvával és igyekezett jószomszédi viszonyban lenni Latin-Amerikával is. 1935-ben semlegességi tv-t fogadnak el, mielőtt kitörne a háború Eu-ban.
Nagy-Britannia – akadályozta Fro-t abban, hogy No után vezető pozícióba kerüljön Eu-ban. A katonai verseny miatt éleződött az ellentét NBr és No között.
Franciaország – követelte a versailles-i szerződés teljes betartását: *német fegyveres erők korlátozása; * jóvátétel fizetése (a Ruhr-vidék megszállása /1923/); Közép- és Kelet-Európában „hátországi szövetségeseket” hozott létre: kisantant (Ro, Csehszl, Jugoszl) – Magyarország elszigetelésére; igyekezett megőrizni gyarmatait Afrikában.
Németország – elutasítja a versailles-i békét; úgy tartja, hogy a német élettér kibővítésének eszköze a háború; a német hadsereg létszámát 550 ezerre növelik. Bevezetik az általános hadkötelezettséget. No háborús készülődése: terve – propaganda; diplomáciai előkészületek; hadsereg újrafegyverzése; 1935 – angol-német flottaszerződés /35%/;
*1933 – kilépett a Népszövetségből;
*1935 – a Saar-vidéken népszavazást tartottak, melynek eredményeként a terület No-hoz került.
*általános hadkötelezettség bevezetése
*hatalmas hadsereg
*1938 – Anschluss
*Csehszlovákia feldarabolása
*1939.VIII.23. – Molotov-Ribbentrop paktum (+ titkos záradék Lo felosztásáról)
Olaszország – 1925: a fasizmus elvi alapjai az Olasz Birodalom megteremtése; egy ideig semleges No, NBr és Fro között; 1933-ban segítségét ajánlotta a francia-német megbékélés létrehozásában. Olo aztán No felé fordul – 1936: Berlin-Róma tengely létrejötte.
Szovjetunió – nemzetközi ügyekben a szembenállást erőltette; kapcsolatba került No-gal (területi igényei vannak); a világpolitika középpontjában a szocializmus /Szu/ és a kapitalizmus /NBr, Fro, Olo, No, USA/ kölcsönös megsemmisítéséért folyó harc állt.
A NYUGAT ISMÉT KÉPTELEN VOLT CSÍRÁJÁBAN ELFOJTANI AZ AGRESSZIÓT.