|
A reformkor nagyjaiWESSELÉNYI Miklós Széchenyi István barátja volt, akivel együtt is utaztak. A Balítéletekről című könyvével vált a reformerek vezéralakjává. Eszméje a nemzeti függetlenség volt. Az elmaradott viszonyokért az udvart hibáztatta,többek között ezért romlott meg a kapcsolata Széchenyivel. Az 1838-as pesti nagy árvízben személyesen mentette az emberek életét, ezért az "árvízi hajós" nevet kapta, ezzel megnövelte népszerűségét. Keményebb beszédei miatt Bécs parancsára letartóztatják, majd bebörtönözték. KÖLCSEY Ferenc Szatmár megye követe volt az alsótáblán. Ő írta meg nemzeti imádságunkat, a Himnuszt (1823). Politikus volt, harcolt a magyar nyelvért, a jobbágyfelszabadításért és a nemzet függetlenségéért. A hitvallást így fejezte ki tömören: " a hon érdeke csupán két szó: a szabadság és tulajdon". Szép beszédei az ingadozókat a reformok ügye mellé állította. Megfogalmazta a reformkor alapgondolatatát: "Haza és haladás".
DEÁK Ferenc Zala megye követeként a bölcs, csendes, következetes politikus szerepében mutatkozott be. Széleskörű jogi műveltséggel rendelkezett. 1839-40-ben az országgyűlési ellenzék vezéralakja volt. Ésszerű érveket sorakoztatott a reform ügye mellé. 1843-ban kitört zavargások miatt a követséget nem vállalta. 1848-ban a Batthyány-kormány igazságügy minisztere volt.
BATTHYÁNY Lajos Gróf Batthyány Lajos volt a főrendi ellenzéke egyik vezére. 1839-től vett részt a felsőtábla munkájában. 1847-ben már az Ellenzéki Párt elnöke volt. 1848. március 17-én őt nevezték ki az első, magyar kormány miniszterelnökévé. Próbált megegyezni az udvarral, de nem sok sikerrel. Jellasics támadása után lemondott. 1849 januárjától Bécs rabja volt, majd 1849. október 6. Pesten kivégezték.
|