|
Nemzetiségi kérdés a reformkori Magyarországon. Magyarország a forradalom előcsarnokában1. Magyarország etnikai viszonyai a XIX. sz. első felében A magyarság saját hazájában kisebbségbe került a török kiűzése után. Magyarok összefüggő nagy tömbben helyezkedtek el a Kárpát – medence középső részén. A magyar nemzeti kultúrával egy időben bontakozott ki Magyarországon a német, román, horvát, szerb, szlovák nemzetiségek kultúrája is. A nemzetiségek számára a kultúrájuk fejlesztése fontos politikai tevékenységet is jelentett => első lépése az önálló nemzetté válásnak. Ez pedig nehéz helyzetbe hozta a magyar reformmozgalom nemesi vezetőit. 2. A nemzet újraértelmezése Korábban a felfogás az volt, hogy a magyar nemesi nemzet tagja volt minden kiváltságos, függetlenül attól, milyen nyelven beszélt. A jobbágyok nem tartoztak a nemesi nemzethez. Nyugat-Európában a nemzetet államnemzet jelentette. Közép- és K-Eu-ban viszont 1-1 államkeretben több nép is élt, az államhatárok többfelé osztották ugyanazon nemzetet. 3. A magyar államnyelv nemzeti ébredés = a magyar nyelv jogainak kiterjesztése 1844 – Magyarországon államnyelv lett a magyar. A magyar polgári nemzetté válás a polgári szabadságjogokat mindenkinek ki akarta vívni nyelvre és nemzetiségre való tekintet nélkül.
Magyarország a forradalom előcsarnokában 1. Metternich új taktikája. Adminisztrátori rendszer Metternich a megfélemlítés helyett megvesztegetést alkalmaz, igyekszik megosztani az ellenzéket mérsékelt reformok meghirdetésével → a végrehajtást gr. APPONYI Györgyre bízza. A megyei főispánok mellé adminisztrátorokat ültet → ezek igyekeztek megtörni a megyéket. Mindez azonban közelebb hozta egymáshoz a mérsékelt és radikálisabb reformereket. Az adminisztrátori rendszer sikerei után az udvarbarát erők megalakították a Konzervatív Pártot (1846). A reformok híveinek nem volt szervezett pártja. A reformok mértékének és ütemének kérdésében is megoszlottak a vélemények. Kossuth programját a reformerek balszárnya vallotta magáénak. A középbirtokosok egy része még mindig nem akarta a nem nemeseket bevonnia a politikai küzdelembe.
POLITIKAI IRÁNYVONALAK Nemesi rendi ellenzék
Konzervatívok – gr. DESSEWFFY József – célja az ország gazdasági függetlenségének megteremtése
Centralisták – népképviseleti, parlamentáris rendszer bevezetése
Fiatal Magyarország /Pilvax Kör/ – a forradalom előhírnökei; radikálisok, fiatal értelmiségek
(TÁNCSICS Mihály – radikális parasztmozgalom) TÁNCSICS Mihály, a jobbágyság szószólója → a jobbágyfelszabadításért harcolt: váltság nélkül kell eltörölni a robotot és a dézsmát, meg kell szüntetni a nemesi kiváltságot, választójog kell a parasztságnak; 1847-ben bebörtönözték. Az utolsó rendi országgyűlés (1847-1848) Kossuthot Pest megye követévé választották. Az országgyűlésen a maradiak elutasították javaslatait: közteherviselés, jobbágyfelszabadítás. Március 1. – a párizsi forradalom híre elér Pozsonyba Március 2. – Kossuth összefoglaló beszéde az országgyűlésen:
↓↓ Március 13. – Bécsben kitört a forradalom (METTERNICH menekül) |