A kosarad üres

Darab:
0

Összesen:
0

Történelem 8.

A Rákosi-diktatúra
Milyen jellemző vonásai voltak a sztálini Szovjetunió gazdaságpolitikájának?
Mit nevezünk koncepciós pernek? Hogyan zajlott le?
A Tervgazdálkodás
A kommunisták a gazdasági életet is gyökeresen átalakították. Céljuk az volt, hogy megszüntessék a magántulajdont. Ezért a vállalatokat fokozatosan állami tulajdonba vették, azaz államosították. Ez több lépcsőben zajlott le. Ezek közül a legjelentősebb az volt, amikor 1948 tavaszán a száznál több munkást alkalmazó gyárakat sajátították ki. E lépést teljes titokban készítették elő. Az üzemek élére olyan új igazgatókat neveztek ki, akik előző nap még munkásként dolgoztak.
Az államosításokkal párhuzamosan bevezették a tervgazdálkodást is. Ebben a rendszerben a termelést állami tervek irányították. Pontosan meghatározták, hogy az egyes árufajtákból mekkora mennyiséget kell gyártani. Így a piaci törvények nem érvényesülhettek.
Hogyan teljesültek a tervek?
A tervgazdálkodás keretében az üzemeknek azt írták elő, hogy hány tonna árut kell gyártaniuk. Mivel a vállalatoknak nem kellett a gazdaságos működésre törekedniük, a tervet a legsikeresebben úgy teljesíthették, hogy minél súlyosabb termékeket állítottak elő. Pl. az edénygyárak 10-20 literes fazekakat gyártottak, amelyeket persze senki sem vásárolt meg. A kisebb lábasokat, fazekakat azonban hiába keresték a vevők a boltokban.
A tervgazdálkodás visszásságaira utalt a korabeli vicc is: Mi történik, ha a Szaharában bevezetik a kommunizmust? Hamarosan hiánycikk lesz a homok.
A „vas és acél országa”
Rákosiék Magyarországot a „vas és acél országává” akarták tenni, pedig ehhez hazánk természeti adottságai nem voltak megfelelőek. Nem rendelkeztünk például nyersanyagokkal. A célkitűzés mögött a harmadik világháborús hisztéria állt. Sztálin meggyőződése ugyanis az volt, hogy az újabb háború elkerülhetetlen. Mivel a fegyverek előállításához rengeteg vasra és acélra volt szükség, túlzott mértékben fejlesztették a kohászatot. A vaskohászat egyik legfontosabb központját teljesen újonnan építették fel a Duna partján. Ezt a földből kinőtt települést Sztálinvárosnak nevezték el.
A rendelkezésre álló források zömét az ipar fejlesztésére fordították, emiatt a lakosság ellátása veszélybe került. Újra be kellett vezetni a jegyrendszert. Az emberek éheztek, de hiánycikk volt például a ruha és a cipő is.
Egy gyár kapuja. Olvasd el a fent látható transzparenst! Milyen eseményre következtetsz a feliratából?
Az első csapolás a sztálinvárosi vasműben. Nézz utána, hogyan hívják ma a várost! Keresd meg a térképen is!
Egy gyár kapuja. Olvasd el a fent látható transzparenst! Milyen eseményre következtetsz a feliratából?Az első csapolás a sztálinvárosi vasműben. Nézz utána, hogyan hívják ma a várost! Keresd meg a térképen is!

 

A beszolgáltatást népszerűsítő plakát. Milyennek ábrázolja a parasztokat?

A beszolgáltatást népszerűsítő plakát. Milyennek ábrázolja a parasztokat?

A parasztság sorsa
A földosztás után a parasztság helyzete nem sokat javult. Nem voltak gépeik, állataik, és a legtöbben igen kis területen gazdálkodtak. Ráadásul a termés jelentős részét be kellett szolgáltatniuk az állam számára. Sokon mégis bíztak abban, hogy az újjáépítés lezárultával sorsuk jobbra fordul.
1948-ban viszont megkezdődött a kollektivizálás. Rákosi – szovjet utasításra – a parasztokat igyekezett termelőszövetkezetekbe (röviden tsz-ekbe) kényszeríteni. Sokan azonban ragaszkodtak a földjükhöz, és nem akartak belépni a „közösbe”. Őket a kommunista hatalom egyre erőszakosabb módszerekkel próbálta meggyőzni: nőttek az adóik és a beszolgáltatási terheik. Aki nem tudta teljesíteni ezeket a kötelezettségeket, attól minden mozdíthatót – terményt, állatot, de gyakran még személyes holmikat is – elvettek. Ezt az akciót padlássöprésnek nevezték, mivel még a padláson tárolt búzát is lefoglalták. Sok parasztot letartóztattak vagy megvertek. A többséget azonban még ezekkel a módszerekkel sem sikerült bekényszeríteni a tsz-ekbe.
A módosabb parasztokat, a kulákokat különösen súlyos üldöztetés érte. Gépeiket, gyakran házukat is elvették, gyermekeik pedig még középiskolában sem tanulhattak tovább.   A kulákok ráadásul be sem léphettek a tsz-be. Közülük sokan – más kiutat nem látva – ingyen felajánlották földjüket az államnak.
Elrejtett élelmiszer után kutató rendőr. Kérdezd meg nagyszüleidet vagy falun élő rokonaidat, hogy ők átéltek-e hasonlót!

Elrejtett élelmiszer után kutató rendőr. Kérdezd meg nagyszüleidet vagy falun élő rokonaidat, hogy ők átéltek-e hasonlót!

Fellépés „a rendszer ellenségeivel” szemben
Rákosi Sztálinhoz hasonlóan rögeszmésen hitt abban, hogy az ellenség a párt soraiba beférkőzve próbálja meg bomlasztani a rendszert. Ezért sorra indultak a koncepciós perek a rendszerhez hű kommunista vezetők ellen is. Ezek közül kiemelkedett a korábbi belügyminiszter, Rajk László elleni eljárás. Őt több társával együtt 1949-ben kivégezték. Később életfogytiglani börtönre ítélték Rajk utódját, Kádár Jánost.
A perek lefolyása minden esetben hasonló volt. A letartóztatottakat kegyetlenül megkínozták, sokakat pedig zsarolással vettek rá a beismerő vallomásra: akár még azzal is megfenyegették őket, hogy megölik a családtagjaikat. A perek során nemcsak a tanúk, de a vádlottak, az ügyvéd és a bíró is előre megírt és betanult szöveget mondott el. Az ítélet már a per kezdete előtt megszületett.
A letartóztatások és vallatások kivitelezője a diktatúra politikai rendőrsége, az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) volt. (Ez korábban még Államvédelmi Osztály néven működött, ezért tagjait ávósoknak is nevezték.)
A párton kívüli ellenséget elsősorban az egyházban találták meg. Az egyházi iskolákat államosították, és hamarosan megszüntették a kötelező hittanoktatást is. Feloszlatták a legtöbb szerzetesrendet is. Több papot, egyházi méltóságot pedig börtönbe zártak, így pl. Mindszenty József esztergomi érseket.
Korabeli beszámolók a Rajk-perről. Milyen hangulatot keltettek az újságcikkek? A címek alapján számolj be a per menetéről!

Korabeli beszámolók a Rajk-perről. Milyen hangulatot keltettek az újságcikkek? A címek alapján számolj be a per menetéről!

A kényes kérdések
Olvasd el a korabeli viccet! Szerinted mit gúnyol ki?
Gyűlést tartanak a faluban, ahol a szónok a gazdaság fejlődéséről és a kollektivizálás eredményeiről beszél. A végén feláll Kovács:
– Két kérdésem lenne. Hová lett a búza? Hová lett a hús?
Egy hét múlva újabb gyűlés. Ennek a végén Szabó áll fel:
– Nekem csak egy kérdésem van: Hová lett a Kovács?
Felállva, vastapssal ünneplik „szeretett vezetőiket” az emberek egy gyűlésen. Kiknek az arcképét láthatod a díszleten?
Az ÁVH tiszteletére rendezett ünnepség. Olvasd el a feliratot, és próbáld meg elmagyarázni, mit jelenthet!
Felállva, vastapssal ünneplik „szeretett vezetőiket” az emberek egy gyűlésen. Kiknek az arcképét láthatod a díszleten?Az ÁVH tiszteletére rendezett ünnepség. Olvasd el a feliratot, és próbáld meg elmagyarázni, mit jelenthet!

 

Tömegterror és személyi kultusz
A „párt ökle”, az ÁVH az egész lakosságot rettegésben tartotta. A régi uralkodó osztályoknak azokat a tagjait, akik nem távoztak külföldre, kitelepítették. Ez azt jelentette, hogy falura szállították őket, ahol a földeken kellett dolgozniuk. A városban üresen maradt villáikba pedig a pártelit tagjai költöztek be.
A terror az egyszerű szegényparasztokat és munkásokat is sújtotta. Elég volt egy névtelen feljelentés, és bárkit a munkatáborokba hurcolhattak. A leghírhedtebb tábor Recsken működött, ahol a rabok kőfejtőben dolgoztak embertelen körülmények között.
1949 és 1953 között több mint egymillió ember ellen indult büntetőeljárás. Már az is elég indok volt a bebörtönzésre, ha valaki nem vett részt Rákosi és Sztálin éltetésében. A két vezér körül ugyanis hazánkban is személyi kultusz bontakozott ki. Budapesten hatalmas szobrot emeltek Sztálin tiszteletére.
Rákosit, „népünk bölcs és szeretett vezetőjét” is szinte istenné magasztalták fel. Pl. a tantermek faláról „Sztálin legjobb tanítványa” mosolygott a diákokra.
A meteorológus „bűne”
A recski kényszermunkatábor egyik rabja eredetileg meteorológus volt. Őt azért hurcolták el, mert a rádió időjárásjelentésében a következőket mondta: „Északkelet felől hideg, viharos szél tör be hazánkba.”  
Ezt az ÁVH „meteorológiai jelentésnek álcázott imperialista propagandának” minősítette. Északkeleti szomszédunk ugyanis a Szovjetunió volt.
A szerencsétlen embert rabtársai emiatt csak „északkeleti betörésnek” nevezték.
Vágási engedély. Olvasd el, mi mindent írtak elő benne! Aki pedig engedély nélkül levágta otthon az egyik állatát, azt ún. feketevágás miatt bíróság elé állították.

Vágási engedély. Olvasd el, mi mindent írtak elő benne! Aki pedig engedély nélkül levágta otthon az egyik állatát, azt ún. feketevágás miatt bíróság elé állították.

A koncepciós perek egyik célja a katolikus egyház megtörése volt. Az alábbiakban egy 1951 tavaszán elfogadott párthatározatból olvashatsz részleteket. Mely szövegrészek utalnak az eljárás koncepciós jellegére?
[A perben a szerzetesen] kívül vádlott legyen [...] néhány püspök, akik ellen komoly bizonyítékaink vannak. A per politikai vonulata a következő legyen: a) a vádlott [...] szerzetes gyilkosságainak elkövetésénél szövetkezett a népi demokrácia esküdt ellenségeivel, ellenforradalmi szervezetet épített ki. [...] b) A pernek bizonyítania kell, hogy a vádlott püspökök a régi rend visszaállítását akarják, esküdt ellenségei a népi demokráciának [...] c) A pernek bizonyítani kell, hogy a legfontosabb szerzetesrendek [...] szervezett államellenes működést fejtettek ki [...] d) A pernek bizonyítania kell, hogy a szerzetesrendek és tagjaik erkölcsi mocsárban élnek. A [...] tárgyalás legkésőbb május végén meglegyen.”
1. Hogyan alakították át a gazdasági életet a kommunisták?
2. Milyen következményei voltak annak, hogy Magyarországot a vas és acél országává kívánták tenni?
3. Mit jelentett a parasztság számára a Rákosi-korszak?
4. Hogyan zajlottak a koncepciós perek? Kik ellen irányultak?
5. Kiket telepítettek ki? Hogyan változott meg a helyzetük?
6. Játsszátok el a személyi kultusz megnyilvánulásait!

Magyar lakás az 1950-es évekből

A recski internálótábor

Recsk

Leckéhez tartozó extrák

Az 1 szoba-konyhás lakások voltak jellemzőek az 1950-es évek magyar városaira.

A 20. század derakán Magyarországon a politikai rendszer ellenségeit munkatáborokba küldték. A leghírhedtebb a Mátrában volt.

A magyar gulágként is emlegetett táborba körülbelül 1500 embert deportáltak a Rákosi-diktatúra időszakában.